گوگل ترندز (Google Trends) چیست؟ (آشنایی با نحوه کاربرد)

گوگل ترندز (Google Trends) چیست و کاربرد آن

گوگل ترندز یکی از برنامه های جستجو در گوگل است که نشان می دهد یک عنوان و موضوع چند بار و از کدام موقعیت جغرافیایی و در کدام بازه زمانی مورد جستجو قرار گرفته است. همچنین از Google Trends می توان برای مقایسه کلمات کلیدی نیز استفاده کرد.

در حقیقت می توان گفت گوگل ترندز داده های مرتبط با کلمات کلیدی از جمله فهرست، جستجو و اطلاعات جغرافیایی در مورد کاربران موتور جستجو را ارائه می دهد.

اکنون بیایید ببینیم گوگل ترندز چگونه می تواند در بهبود استراتژی محتوایی به شما کمک کند:

همانطور که اشاره کردیم گوگل ترندز می تواند به شما نشان دهد که یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی چندین بار جستجو شده و این داده ها در رابطه با کل حجم جست و جوی موتور در مدت زمان تعیین شده است.

با این روش شما به راحتی می توانید آنچه در ذهن خوانندگان و کاربران قرار دارد را کشف کنید و بفهمید که چگونه می توان محتوا را به طور بالقوه تنظیم و توسعه داد تا انتظارات آن ها برآورده شود.

پس اگر شما هم دوست دارید تا یاد بگیرید چگونه از این ابزار استفاده کنید، توصیه می کنیم این مطلب را از دست ندهید؛ پس از مطالعه این مطلب شما قادر خواهید بود به خوبی با گوگل ترندز کار کنید و از ترند های روز آگاه شوید.

چرا گوگل ترندز؟

گوگل ترندز ابزاری رایگان برای تجزیه و تحلیل هر عبارت یا موضوع قابل جستجو است. با استفاده از این ابزار می توانید ماهیت رفتار جستجوگر را بررسی کنید، حجم جستجوهای مختلف را مقایسه کنید، از داده های قدیمی استفاده کنید تا هر موضوع را به راحتی تحلیل کنید.

باید توجه داشته باشید تفاوتی که این ابزار با بقیه دارد در این است که، سایر ابزار های جستجوگر با استفاده از تجزیه و تحلیل نتایج می توانند حدس بزنند، اما داده های گوگل ترندز مستقیماً از خود موتور جستجو است!

گوگل-ترندز-چیست

خبر خوب این است که برای استفاده از گوگل ترندز نیازی نیست که متخصص SEO باشید. وقتی عبارت یا موضوع خاصی را جستجو می کنید، نموداری را به شما ارائه می دهد.

در این مرحله، مهم است به خاطر داشته باشید که حجم واقعی جستجو برای شما نمایش داده نمی شود بلکه یک عدد از صفر تا 100 را مشاهده خواهید کرد. 

که این عدد صفر تا صد نشان دهنده این است که:

 • عدد صفر در گوگل ترندز نشان می دهد که داده ای برای جستجو موجود نیست.
 • عدد 100 نشان دهنده اوج محبوبیت موضوع و یا عبارت جستجو شده است.

پس به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی هر چه به امتیاز 100 نزدیکتر شوند تعداد جستجوی آنها بالاتر است. با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات دقیق تری در مورد نحوه کار گوگل ترندز به دست آورید و یاد بگیرید که چگونه تحقیق کلمات کلیدی خود را انجام دهید.

نحوه استفاده از Google Trends و آشنایی با نحوه کار گوگل ترندز

با استفاده از این ابزار و دیدن اینکه جستجوی چه کلمات و یا عباراتی در حال حاضر پرطرفدار هستند، می توانید گوگل ترندز را به طور کلی بررسی کنید، سپس جستجو برای اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع را آغاز کنید.

نحوه کار کردن با ترندز به شرح زیر است:

 • می توانید یک اصطلاح جستجو را در جعبه جستجو در بالای ابزار وارد کنید تا ببینید حجم جستجو برای آن اصطلاح در طول زمان و در مکان های مختلف و متفاوت چقدر است. می توانید به راحتی مکان، چارچوب زمانی، دسته یا صنعت و نوع جستجو را برای اطلاعات دقیق تر تغییر دهید.
  به عنوان مثال، اگر می خواهید “تجارت الکترونیکی” را بررسی کنید، گوگل ترندز دو گزینه Search Term و Topic را در اختیار شما قرار می دهد.
 • موضوع را برای تجزیه و تحلیل طیف گسترده ای از عبارات مربوطه انتخاب کنید. برای جستجوی خاص، یک کلمه یا عبارت را در موتور جستجو وارد کنید و سپس عبارت جستجو را انتخاب کنید. به این ترتیب کلمات کلیدی را خواهید دید که قصد دارید آن ها را هدف قرار دهید.
 • داده هایی که از طریق جستجوی گوگل به دست می آیند می توانند برای بازاریابان و دارندگان سایت بسیار مفید باشند. به عنوان مثال، اگر مشاغل خاصی دارید، وقتی اصطلاحاتی مرتبط با تجارت شما جستجو می شوند و در حال پیشرفت هستند، مصمم می شوید تلاش خود را افزایش دهید.

در هنگام افزایش حجم جستجو، احتمالاً هزینه هر کلیک شما در AdWords افزایش خواهد یافت، بنابراین برای محصولات یا خدمات خود، حتما بودجه بیشتری را برای هزینه AdWords اختصاص دهید.

 • برای مقایسه چندین اصطلاح یا عبارت، از ویژگی (+) به معنای افزودن مقایسه استفاده کنید.
 • گوگل ترندز همچنین اصطلاحات مربوط به جستجو را به شما نشان می دهد و چگونگی جستجو را با توجه به منطقه تقسیم می کند.

گوگل-ترندز-کیورد

می توانید از داده های موجود در گوگل ترندز برای چندین هدف مختلف استفاده کنید:

 • از داده های گوگل ترندز می توان برای اطلاعات گرفتن در مورد کلمات کلیدی محبوب و پر طرفدار، کمک به برنامه ریزی هزینه و غیره استفاده کرد. علاوه بر این، می توانید از گوگل ترندز برای شناسایی اصطلاحات و عباراتی که جستجوی چندانی ندارند، استفاده کنید و وقت خود را برای تولید محتوای آنها صرف نکنید.
 • برای سئو و بازاریابی محتوا، از گوگل ترندز استفاده کنید تا بدانید افراد در بازار هدف شما برای یافتن اطلاعات در مورد چه چیزی جستجو می کنند.
  نوشتن در مورد موضوعات پرطرفدار می تواند به دگرگون شدن سایت شما کمک کند.

با توجه به مطالبی که گفته شد، برای رونق بخشیدن به کسب و کار آنلاین خود، Google Trends را تحلیل و بررسی کنید تا ببینید چه موضوعاتی در حال حاضر تصورات عمومی را جذب می کنند. ارجاع به یک موضوع پرطرفدار در بازاریابی شما می تواند جذابیت کار شما را افزایش دهد.

نحوه استفاده از گوگل ترندز برای تحقیقات کلمات کلیدی

درک آنچه مخاطب شما به دنبال آن است برای پیش بینی نیاز مشتری و افزایش فروش آنلاین و آفلاین کلیدی است. دانستن این اطلاعات از قبل به شما امکان می دهد فرصت کافی برای پاسخ به سوالات و نیاز مشتری خود را داشته باشید و همچنین از چگونگی عملکرد رقبای خود با خبر باشید.

تمامی این عوامل یعنی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و رسیدن به موفقیت.

شناسایی این کلمات کلیدی لزوماً فرآیندی پیچیده یا هزینه بر نیست. در واقع با استفاده از Google Trends اطلاعات خوبی در مورد روند فصلی و عمومی به شما ارائه می شود که برای وبسایت شما مفید خواهد بود.

بیایید با اصول تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع کنیم و نحوه استفاده از نتایجی را که برای بهبود استراتژی کلمات کلیدی خود پیدا می کنید، بررسی کنیم.

در مورد نحوه کار موتورهای جستجو هیچ رمز و رازی وجود ندارد. فقط کافیست سوالات یا درخواست های خود را تایپ کنید و گوگل ترندز آن ها را با مرتبط ترین نتایج ممکن مطابقت می دهد. اگر می خواهید ترافیک مربوطه را به وبسایت خود برسانید، کلمات کلیدی یک عامل مهم در این مورد هستند.

باید توجه داشته باشید کلماتی که در عناوین، توضیحات متا و در تمام محتوای خود استفاده می کنید برای مشتریان شما و همچنین موتور جستجو بسیار مهم هستند.

در واقع، با تحلیل کلمات کلیدی خواهیم فهمید افراد دقیقاً چه چیزی را جستجو می کنند تا بتوانیم مناسب ترین پاسخ برای آن ها را در وبسایتمان ارائه دهیم. در غیر این صورت، ایجاد یک محتوای ارزشمند یایک صفحه فرود آموزنده که هیچ کس آن را نخواند، چه فایده ای دارد!

در این بخش شما یاد خواهید گرفت که کلماتی که در گوگل ترندز پیدا کرده اید را چگونه استفاده کنید.

گوگل-ترندز

جستجوی عبارات فصلی

در حالی که برخی کلمات کلیدی در طول سال تقاضای پایداری دارند، برخی دیگر معمولاً در بعضی از فصول خاص محبوب هستند. به عنوان مثال، نتایج جستجو مربوط به روز مادر در یک روز خاص شروع به نمایش می شود و بعد آن تا یکسال دیگر جستجو نمی شود.

برای استفاده از جستجوی عبارات فصلی به نفع خود می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. تجزیه و تحلیل اینکه چه محصولات و / یا خدماتی در چه فصلی فروش بهتری دارند.

موارد و موضوعات فصلی را بررسی کنید و در زمان های مربوطه با تحلیل کلمات کلیدی مربوط به آنها مشتری خود را جذب کنید.

 1.  آماده سازی محتوای مربوط از قبل برای مطابقت با انتشار عنوان های فصلی.

به عنوان مثال، اگر گل فروشی دارید، باید تعدادی مقاله یا صفحه آماده در مورد «چگونه یک دسته گل عالی درست کنیم» یا «چه گل هایی برای یک دختر زیبا بخریم» و هر نوع محتوای خود را آماده کنید. مخاطبان هدف احتمالاً جستجو خواهند کرد.

 1. به طور منظم، صفحات مربوطه و اطلاعات موجود را در وبسایت خود به روز کنید.

یک توصیه خوب و کاربردی برای کسانی که قبلاً پست های وبلاگ یا صفحات فرود مناسبی منتشر کرده اند. به یاد داشته باشید که لازم نیست همیشه همه مطالب را از ابتدا ایجاد کنید ، فقط آنچه را که در حال حاضر دارید بهینه کنید.

تحلیل روندهای کلی

خارج از فصلی بودن، شما می خواهید عباراتی را جستجو کنید که امکان افزایش محبوبیت دارند. این امر مستلزم جستجو در دامنه وسیع تری از نتایج جستجو، علاوه بر کلمه کلیدی مورد نظر شما است، تا بتوانید درک کنید که موضوع مورد نظر شما به چه میزان جستجو می شود.

بنابراین، برای دستیابی به گسترده ترین دیدگاه های ممکن، هنگام انجام این تحقیق عنوان های مرتبط دیگر را به جای عبارت جستجو  انتخاب کنید.

علاوه بر این، ارزش مقایسه اصطلاحات مختلف را دارد تا ایده بهتری درباره نحوه عملکرد چیزی در رابطه با سایر موضوعات محبوب کسب کنید. شما می توانید کمی عمیق تر شوید، تغییرات مختلف را بررسی کنید و این جستجوها را خودتان انجام دهید تا واقعی بودن این محبوبیت را ببینید.

گوگل-ترندز

مشتریان احتمالی خود را از نظر مکانی شناسایی کنید.

می توانید از تفکیک جغرافیایی گوگل ترندز استفاده کنید تا مشخص کنید کدام مناطق به محصولات، خدمات و محتوای شما علاقه مند هستند.

هنگام جستجوی یک موضوع خاص، به سمت پایین صفحه بیایید تا نقشه ای را مشاهده کنید که در آن مناطقی به شما ارائه داده می شود و نشان دهنده محبوبیت موضوع در آن مناطق جغرافیایی هستند.

علاوه بر این، گوگل ترندز درصد دقیق جستجوهای کلی را نمایش می دهد و همچنین مناطق و شهرهایی را که مخاطبان شما در آنها زندگی می کنند را  لیست می کند.

دامنه خود را گسترش دهید.

همیشه عاقلانه است که علاوه بر جستجوی عبارات خاص خود، گزینه های مشابهی را که می توانید استفاده کنید شناسایی کنید. هنگامی که به دنبال یک اصطلاح خاص هستید، برای دیدن موضوعات و سوالات مرتبط به پایین صفحه اسکرول کنید تا موارد مشابه را پیدا کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک آژانس بازاریابی را اداره می کنید. شما در گوگل ترندز کلمه بازاریابی را جستجو می کنید اما می خواهید بیشتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید.

در این حالت، به موضوعات مرتبط و همچنین سوالات مرتبط نگاه کنید. شما فقط می توانید از این لیست ها به عنوان کلمات کلیدی اضافی استفاده کنید و یا بر روی هر یک از نتایج کلیک کنید تا کمی بیشتر به جستجوی سایر اصطلاحات جستجو مرتبط بپردازید.

روندهای برتر در مقابل افزایش

هنگام تجزیه و تحلیل روندهای مرتبط متوجه خواهید شد که دو گزینه پیش رو دارید:

Top و Rising. با این دو گزینه ها به راحتی می توانید سوالات و موارد خاص تر مربوط به کلمه کلیدی خود را مشاهده کنید.

گوگل-ترندز-چیست

سخن پایانی

اگر می خواهید به صورت آنلاین پیشرفت کنید سئو و بهینه کردن سایت برای هر دو مشاغل آنلاین و آفلاین ضروری است. همیشه به خاطر داشته باشید که SEO موضوعی بسیار گسترده و پیچیده است که از تعدادی عنصر تشکیل شده است و برای تسلط بر آن باید عوامل زیادی را مد نظر گرفته و از ابزاری مانند گوگل ترندز که یک راه عالی و رایگان برای شروع ایجاد استراتژیSEO شماست استفاده کنید.

آیا می خواهید موضوعات پرطرفدار فعلی و همچنین عبارات جستجوی پربازدید را شناسایی کنید؟ آیا می خواهید بدانید کدام کلمات کلیدی در طول سال تقاضای پایدار دارند و کدام یک از آن ها در فصول خاص محبوبیت دارند؟ نمی دانید کدام مناطق به محصولات، خدمات یا محتوای شما علاقه مند هستند؟

این ها تنها چند نمونه از امکاناتی است که می توانید با گوگل ترندز انجام دهید، اما نکات مهمی هستند که برای شروع سفر خود با این ابزار باید توجه کنید.

سوالات متداول

 • گوگل ترندز شامل چه جستجوهایی می شود؟

داده های گوگل ترندز منعکس کننده جستجوهایی است که افراد، هر روز در گوگل انجام می دهند. همچنین می تواند فعالیت جستجوی نامنظم و نامرتبط را نشان دهد، مانند جستجوهای خودکار یا سوالاتی که ممکن است برای اسپم کردن نتایج جستجوی ما انجام شود.
در حالی که ساز و کارهایی برای شناسایی و فیلتر کردن فعالیت های نامنظم در اختیار داریم،

ممکن است این جستجوها در گوگل ترندز به عنوان یک اقدام امنیتی حفظ شود:

 1. فیلتر کردن آنها از گوگل ترندز به کسانی که چنین درخواست هایی را صادر می کنند کمک می کند تا بفهمند ما آن ها را شناسایی کرده ایم.
 2. این امر باعث می شود فیلتر کردن چنین فعالیتی از سایر محصولات جستجوی Google که داده های جستجوی با کیفیت بالا بسیار مهم است، دشوارتر باشد.
 • گوگل ترندز برخی از انواع جستجوها را فیلتر می کند، مانند:
 1. جستجوهای انجام شده توسط تعداد بسیار کمی از افراد: روندها داده ها اصطلاحات معروف را نشان می دهند، بنابراین عبارات جستجو با حجم کم به صورت 0 ظاهر می شوند.
 2. جستجوهای تکراری: گوگل ترندز جستجوهای مکرر از یک فرد را برای مدت زمان کوتاه متوقف می کند.
 3. کارکتر های خاص: گوگل ترندز با استفاده از apostrof ها و سایر کاراکتر های خاص، درخواست ها را فیلتر می کند.
 • چگونه می توانم از داده های گوگل ترندز بهتر استفاده کنم؟

از طریق Google News Lab و یا مطالعه دقیق مقاله می توانید درباره نحوه کار Google Trends و روشهای استفاده مناسب افراد از دادهها را دریافت کنید.

 • تفاوت گوگل ترندز با داده های جستجوی AdWords چیست؟

گزارش عبارات جستجوی AdWords برای استفاده ماهانه و به ویژه برای تبلیغ کنندگان در نظر گرفته شده است، در حالی که گوگل ترندز برای بررسی بیشتر در اطلاعات دقیق در زمان واقعی طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید