الکسا چیست و چگونه رتبه (رنک) الکسای سایت خود را افزایش دهیم؟

الکسا چیست و چگونه رتبه (رنک) الکسای سایت خود را افزایش دهیم؟

Alexa یک سیستم رتبه بندی جهانی و یک شرکت تابعه از Amazon.com است که با استفاده از داده های ترافیکی وب محبوب ترین و مشهورترین وب سایت ها را مشخص و طبقه‌بندی می کند.

به صراحت می توان گفت به معنای واقعی کلمه، Alexa یک برنامه محبوب برای میلیون ها وبسایت است. با کمتر شدن رتبه Alexa، محبوبیت سایت شما بیشتر می شود.

Alexa.com سایتی است که آمار رقابتی و فرصت های بازاریابی جدید را برای میلیون ها کاربر خود به صورت رایگان نشان می دهد و به بررسی عملکرد یک وب سایت نسبت به سایت های دیگر می پردازد و نقاط قوت، ضعف و موقعیت های تجاری آن ها را مشخص می کند و از این طریق افراد می توانند شروع به جلب مخاطب و تبدیل آن ها به عنوان مخاطب هدف کنند.

Alexa.com وضعیت سایت و عملکرد آن را به صورت کلی و جزئی و در مقایسه با رقبا توسط تیم تحلیلی خود بررسی می کند. با مرور و بررسی میلیون ها کاربر منحصر به فرد در ماه، سرویس Alexa Site Overview سایت ها و رقبا را در زمینه  مخاطبان، کلمات کلیدی، وضعیت بازدید و سایت های بازدید شده تجزیه و تحلیل می کند.

در حالی که ابزارهای زیادی برای بررسی این داده ها و اطلاعات وجود دارد ولی باید در نظر گرفت که قبل از انتشار این مطالب باید از صحت آن ها مطمئن شد. بررسی و تحلیل سایت ها توسط برنامه Alexa که در سایت Alexa.com موجود است نشان دهنده بهبود روند کار جستجوگرها و بازاریابی محتوا است.

شما توسط این برنامه به راحتی می توانید به لیستی از کلمات کلیدی مرتبط، وب سایت های رقیب، معیارهای بازدید سایت نسبت به میانگین سایت های رقیب و سایر طلاعات مهم، دست پیدا کنید.

افراد در مواجهه با عملکرد رقابتی دیگر سایت ها معمولا واکنش احساسی از خود نشان می دهند. با وجود این ابزار غنی و بسیار مهم دیگر جای نگرانی نیست و شما به آسانی می توانید سایت خود و رقبا را بررسی کرده و متوجه شوید که ایراد کارتان کجاست.

اگر در مورد این برنامه کنجکاو هستید و علاقه مند به آشنایی با روند کاری Alexa هستید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به تحلیل عملکرد این برنامه محبوب و کاربردی بپردازیم.

نحوه کار Alexa Ranking به چه شکل است؟

رتبه Alexa با تطبیق میزان بازدید سایت و همچنین عملکرد شدن بازدیدکنندگان در سه ماه گذشته محاسبه می شود.

میزان ترافیک و عملکرد از داده های ارائه شده توسط نوار ابزار آن تخمین زده می شود. این برنامه عملکرد یک کاربر به نمایندگی از همه کاربران اینترنت را بررسی می کند. اگر می خواهید داده ها را در این رتبه بندی قرار دهید، برای شروع فقط باید ابزار Alexa را ​​دانلود و نصب کنید.

Alexa آماری از سایت بازدید شده را نمایش می دهد و همچنین داده های ترافیک را به سرور مرکزی ارسال می کند. توجه داشته باشید که این ابزار بسیار دقیق بوده و آدرس IP شما و  URL هایی را که بازدید می کنید ذخیره و ثبت می کند.

نحوه کار Alexa Ranking به چه شکل است؟

رتبه بندی الکسا چگونه محاسبه می شود؟

بعد از تعریفی که در مورد اینکه اصلا Alexa چیست، داشتیم و نحوه کار با آن را یاد گرفتیم، بیایید کمی بیشتر به جزئیات در مورد رتبه بندی این ابزار بپردازیم.

طبق وبسایت رسمی Alexa، رتبه بندی با استفاده از ترکیبی از میانگین بازدیدکنندگان منحصر به فرد روزانه سایت و تعداد تخمینی بازدید از سایت طی 3 ماه گذشته محاسبه می شود. داده ها برای سیستم رتبه بندی بر اساس ترافیکی است که توسط صفحه جهانی داده ارائه می شود.

این داده ها از کاربران اینترنتی که از یکی از افزونه های مرورگر موجود از جمله Google Chrome ، Firefox ، Internet Explorer و غیره استفاده می کنند، جمع‌آوری می شود.

الگوریتم رتبه بندی Alexa سایت را بررسی می کند و دفعات بازدید را محاسبه می کند. اگر یک کاربر بیش از یک بار در یک روز از یک وبسایت با یک IP بازدید کند، این یک بازدید واحد محسوب می شود.

پونز 2پارامترهای مورد استفاده برای اندازه گیری رتبه بندی فردی سایت بر دو اساس پایه ریزی شده است:

بازدیدکنندگان خاص روزانه: میزان بازدید / تعداد کاربران Alexa در یک روز از یک سایت بازدید می کنند.

میانگین بازدید از صفحه: تعداد دفعات مشاهده یک صفحه یا URL خاص توسط کاربران Alexa

با توجه به توضیحات داده شده، یک سایت با بالاترین ترکیب بازدیدکنندگان و بازدید از صفحات خاص، در رتبه 1 قرار می گیرد.

آیا رتبه بندی Alexa دقیق است؟

اگرچه رتبه Alexa می تواند یک روش خوب برای مقایسه عملکرد یک وبسایت با وبسایت دیگر باشد، اما به حتم نمی توان گفت که این آمار و اطلاعات دقیق هستند.

پس در نظر داشته باشید که از چندین برنامه برای بررسی سایت خود استفاده کنید تا به داده های دقیق تری برسید.

آیا می توان رتبه الکسا را ​​تغییرداد؟

طبق Search Engine Journal، می توانید رتبه Alexa وبسایت خود را تغییر دهید. با ایجاد یک تابع JavaScript می توانید به طور طبیعی رتبه خود را افزایش دهید.

هدف این است که هر آدرس در یک پنجره جداگانه باز شود، بنابراین بازدید از صفحه افزایش می یابد. البته این کار توصیه نمی شود زیرا برای UX سایت مناسب نیست.

مطمئنا چندین بار توسط یکی از این سایت ها که باعث می شود شما چندین صفحه را کلیک کنید تا فقط یک مقاله بخوانید، اذیت شده اید! و این واقعا آزاردهنده است.

تنها روش بهتر و توصیه شده برای بهبود این امر، نوشتن محتوای خوب و منظم برای افزایش بازدید از سایت است. افزایش غیر طبیعی رتبه Alexa تنها یک تاکتیک کوتاه مدت است و مانند بسیاری از روش ها، در طولانی مدت دوام پایدار نخواهد بود.

چگونه رتبه Alexa سایت خود را مشاهده کنم؟

چگونه رتبه Alexa سایت خود را مشاهده کنم؟

بررسی رتبه Alexa برای وب سایت شما بسیار ساده است؛ کافیست به سایت رسمی الکسا وارد شوید، URL سایتی را که می خواهید بررسی کنید در باکس مربوطه قرار دهید و در انتها بر روی find کلیک کنید.

اگر می خواهید رتبه چندین سایت را بررسی کنید، حداکثر 5 URL در آن واحد، می توانید از Alexa استفاده کنید. کافیست URL های خود را وارد کرده و جستجو را آغاز کنید.

مزایا و معایب  Alexa Rank چیست؟

ما در این مقاله به بررسی کامل این ابزار پرداختیم، اما مانند تمامی ابزارهای موجود Alexa نیز دارای جنبه های  مثبت و منفی است با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق تر بیندازیم.

پونز 2فواید:

  •  اگر شما از طریق تبلیغات درآمد زایی می کنید، کسب رتبه بالای الکسا به شما این فرصت را می دهد تا هزینه بیشتری را برای فضای تبلیغات دریافت کنید.
  •  می توانید با برآورد بازدید از وبسایت های رقبا، وبسایت خود را با آن ها مقایسه کنید.
  •  جذب نویسندگان دارای پتانسیل و با استعداد جهت ارائه کارهای با کیفیت که می خواهند مقالاتی را در سایت های دارای رتبه بالاتر ارائه دهند.
  •  نمایش عملکرد وبسایت شما، که می تواند برای سئو / بازاریابی های شما مفید باشد.

پونز 2معایب:

  •  داده ها فقط به کاربرانی که این ابزار را نصب کرده اند محدود می شود. بنابراین سایت های زیادی وجود خواهند داشت که علی رغم داشتن بازدید بالا، از رتبه پایین برخوردار می شوند.
  •  به راحتی می توان نتایج حاصل از ابزار Alexa را تغییر دارد و باعث می شود آمار غیرقابل اعتماد باشند.
  •  زیر دامنه ها و صفحات فرعی به طور جداگانه رتبه بندی نمی شوند، فقط دامنه اصلی توسط این ابزار مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین ممکن است در اینجا برخی از اشتباهات در آمار ارائه شده توسط Alexa  وجود داشته باشد.

چگونه می توان رتبه Alexa را افزایش داد؟

چگونه می توان رتبه Alexa را افزایش داد؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، شما می توانید رتبه الکسا وبسایت خود را بصورت طبیعی افزایش داد. اما بهترین و سریعترین راه چیست؟

اطلاعات خود را بهینه کنید.

بهترین و مفیدترین روش برای افزایش رتبه خود در Alexa بهینه کردن اطلاعات خود (عناوین صفحه + توضیحات متا) که باعث می شود تا الکسا (و Google) بدانند سایت شما در چه زمینه ای فعالیت می کند.

مطالبی را بنویسید که باعث جذب افراد به سایتتان شود.

جذب افراد به وبسایت شما که دارای محتوای با کیفیت بالا است، بنا به دلایل متعددی بسیار جالب است.

پونز 2برخی از این موارد عبارتند از:

SEO را بهبود می بخشد.

افراد را به سمت سایت شما سوق می دهد و به شما امکان می دهد از طریق کلمات کلیدی به رتبه بالا برسید و درآمدزایی داشته باشید.

همچنین شانس بازدید و در نتیجه کسب رتبه خوب در Alexa را ​​افزایش می دهد.

سایت خود را به طور منظم به روز کنید.

سایت خود را بصورت منظم با محتوای تازه بروزرسانی کنید. خواه یک وبلاگ نویس، توسعه دهنده یا صاحب مشاغل کوچک باشید، مهم است که با تولید منظم محتوای مفید، تعامل را افزایش دهید.

محتوای خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

نوشتن محتوای خوب برای سایت شما مفید است، اما بسیار تاثیرگذار است که مطالب سایت خود را در شبکه های اجتماعی مربوطه تبلیغ کنید. در حالت ایده آل، شما می خواهید رسانه هایی را که مخاطبان شما در آنجا فعالیت دارند را مورد هدف قرار دهید.

بدون شک با فعال بودن میلیاردها کاربر در رسانه های اجتماعی هرگز حاضر نخواهید بود این فرصت را از دست بدهید.

ترافیک وبسایت خود را افزایش دهید.

اکنون به سختترین مرحله رسیدیم. افزایش بازدید از وبسایت شما یک شبه اتفاق نمی افتد.

پونز 23 مورد کلیدی در این مورد نقش اساسی دارند. این 3 مورد به شرح زیر است:

 ایجاد محتوا قوی و مفید

داشتن وبسایت سالم و کاربردی

داشتن لینک بیلدینگ با کیفیت

چگونه می توان رتبه Alexa را افزایش داد؟

جمع بندی کلی از الکسا چیست؟

منصفانه است که بگوییم رنکینگ الکسا می تواند یک داده آماری مفید برای مقایسه وبسایت ها با یکدیگر و تحلیل و بررسی جزئی سایت ها به تنهایی باشد. فقط توجه داشته باشید که این ابزار به طور کامل و دقیق نمی تواند منبع دقیق برای آمار سایت ها باشد.

شما می توانید از Alexa Ranking به عنوان یک ابزار مکمل برای تقویت استراتژی SEO خود استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید، هرچه رتبه الکسا کمتر باشد، میزان بازدید و امتیازی که به دست می آورید بالاتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید